Rodina Cantalapiedra se věnovala pěstování révy vinné a výrobě vína od počátku 19 století, pracujíce pro vinařství v oblasti Castiilla y Leon. V roce 1948 Heliodoro Cantalapiedra založil svou první malou vinici, kterou s rodinou obhospodařovali. Po více než 50 letech se společně se svým synem, který vystudoval enologii rozhodl, že vytvoří projekt vlastního vinařství. Proto v roce 2010 vystavěli Bodegas Cantalapiedra a prvním vínem, které vyrobili bylo Cantayano Verdejo ročník 2014. Mají k dispozici 21 Ha vinic, ale zatím využívají pouze 7 Ha s celkovou roční produkcí 30 tisíc lahví. Stáří vinic je okolo 30 let a leží v nadmořské výšce 730 metrů nad mořem. Vinice jsou certifikovány v ekologickém režimu (praktikuji biodymaiku) a velmi zajímavé je půdní složení. Místy čistě pískovité nebo jílovité podloží se spodní vrstvou vápence a unikátní svrchní vrstvou oblázků, která dává jejich vínům maximální expresivitu a originalitu. Vinařství sídlí v malém městečku La Seca.
Vinařství se nachází na břehu řeky Duero a sídlí ve městečku Villabanéz (Valladolid). Vinice spadají do DO VT Casilla y Leon a leží na hranici s dalším známým vinařským regionem Ribera dek Duero. K dispozici mají 90 Ha terénu, ze kterého je 90% tvořeno vinicemi. Po stovky let se v této části pěstovala réva vinná a zdější vinice mnohokrát změnily majitele. Nejdéle patřily jednomu z nejznámějších šlechtických rodů ve Španělsku Duques de Alba, aby pak nakonec skončily ve vlastnictví současného majitele, rodiny Zarzuela. Ta nastolila filozofii ekologické produkce tak,aby veškerá činnost při pěstování révy byla v harmonii s přírodou a nejlépe tak odrážela "terroir" této oblasti. Vinice leží v nadmořské výšce okolo 720 metrů nad hladinou moře, podnebí je kontinentální s teplými léty a chladnou zimou. Půda je převážně písčito-vápenitá. Vinařství je v přechodném období, kdy budou certifikovanými producenty bio vín a protože už jsou v konečné fází certifikace, vína ročníku 2017 budou mít oficiální ekologickou certifikaci.
Dovážené víno :
- Vizar 2014
Vinařství bylo založeno v roce 1996 a sídlí v oblasti Valencie v malém městečku Las Alcusses. Od počátku mělo jasně danou filozofií použití tradičních španělských odrůd jako Monastrell, Garnacha Tinta a dále rekuperaci téměř zapomenutých autoktoních odrůd jakou je Mando. K rekuperaci této odrůdy bylo vynaloženo velké úsilí a ve spolupráci s přírodovědeckou fakultou ve Valenci se nakonec podařilo vypěstovat 4 Ha odrůdy Mando, které jsou již plně produktivní. Další krokem ve vývoji tohoto vinařství bylo netradiční zpracování vína, kdy se snaží o spojení moderních a dávných technologií. Proto v rce 2006 koupili vinařství, jehož součástí bylo podzemní vinařství s 97 amforami o objemu 2800 a 600 litrů, původem ze 17. století. Tento enologický klenot by mohl sloužit klidně jako muzeum pro ukázku dávné výroby vína, ale pro Paca a Pabla Calatayud to byla především velká výzva. Začali s rekuperací části amfor a dnes mají 20 z nich začleněných do výrobního procesu. Uvedení amfor do provozu ale bylo asi to jednodušší v celém procesu. Nejtěžší byla práce, kdy se víno naplnilo do amfor a sledovalo se, jak se bude víno vyvíjet. Po několikaletém úsilí se dostavily první výsledky a uznání ze strany celosvětově známých degustátorů jakými jsou Robert Parker a Jansis Robinson. Hlavním protagonistou se stala odrůda Mando, která při zrání v dřevěných sudech nedávala dobré výsledky zato při zrání v amforách začla dosahovat excelentních aromatických a chutových projevů. Podzemni galerie se nachází přibližně v osmi metrové hloubce a důležité je, že se zde udržuje konstantní a něměnná teplota v průběhu celého roku. Velmi dobře je zde promyšlen i způsob ventilace a v temném prostředí jsou zde naprosto ideální podmínky pro dlouhodobé zrání vín. Vinařství Celler del Roure vsadilo na použití amfor při výrobě vín a v současné době mají jedno bílé a dvě červené vína. Samozřejmě pokračují dále v experimentálních procesech pozorování vývoje vín při výrobě v amforách a do budoucna uvedou na trh další řadu "amforových vín".
Nejznámější vinařský region nejen ve Španělsku, ale prakticky po celém světě, je Rioja. Tato oblast leží v severní části Španělska a její vinařská část se nachází na horním toku řeky Ebro, která protéká třemi vinařskými regiony. Těmi jsou Rioja Alta, Baja a Alabesa. Rioja Baja je převážně dominanci odrůdy Garnacha tinta a vína z této části mívají větší alkohol. Je to dáno spíše atlantickým podnebím s vysokými teplotami a mírným klimatem. Jsou to spíše jednodušší vína k rychlé spotřebě. O stupínek výše si stojí baskická část Rioja Alabesa. Ta je dominancí odrůdy Tempranillo a nacházíme se zde už ve vyšší nadmořské výšce s vyšší vlhkosti vzduchu. Ze všech tří vinařských regionů je tento nejmenší, ale vína už zde dosahují vysokých kvalit. A třetí nejznámější celosvětově nejprestižnější vinařský region se jmenuje Rioja Alta. Naprostá dominance odrůdy Tempranillo, vína jsou zde často s menším alkoholem, vyšší kyselinou a hlavně s obrovským archivačním potenciálem. Je zde kontinentální spíše sušší klima, nadmořská výška přesahující 400 metrů a oblast je díky Cantabrijskému pohoří dobře chráněna proti větru. Půda je zde s vysokým obsahem křídy, pískovce a železa. Zvláštnosti je doba sklizně, kdy se často hrozny sklízejí až koncem října.
Největši koncentraci vinařství v Rioja Alta najdeme v malém městečku Haro. Zde sídlí pojmy jako Muga, Lopéz de Heredia a další. A právě v Haro má své sídlo také vinařství Bodegas Ollabarri. To se dělí na dvě části. La bodega de Haro postavená roku 1990 je místem, kde se víno vyrábí a kde mají k dispozi 2500 sudů ke zrání vína. Druhou část tvoří sklep pro zrání vína z přelomu 19 století Bodega de Anguciana, kde mají 600 sudů a je zde také degustační místnost, kde provádí ochutnávky vín. Obhospodařuji 40Ha vlastních vinic a všechny jsou vedeny v bio režimu. Kvalita vína tak prochází dvěmi kontrolami. Je to nejvyšší možné apelační hodnocení DOCa Rioja a dále Zemědělská ekologická inspekce Riojana. Proto jsou jejich vína opravdu špičkové kvality. Typické pro Rioju Alta jsou vína typu Crianza, Reserva a Gran Reserva. Tyto pojmy určují dobu zrání v dubových sudech. Vinařství Ollabarri používá jak sudy francouzské, tak sudy americké s různými stupněmi toustování a minimální doba zrání je 14 měsíců v sudu a až dva roky v láhvi. Pro pestřejší chutové spektrum kombinují sudy tak, že část vína zraje čistě ve francouzských a část v amerických sudech. Každý z těchto sudů předává vínu jiné vlastnosti a ve výsledku jsou pak jejich vína aromaticky a chutově mimořádně pestrá.
Od 60 let minulého století se rodina Laso Gulbis věnovala pěstování révy vinné a výrobě vína. Nicméně zásadní zlom přišel v roce 2006, kdy bylo na jejich zemědělské usedlosti vybudováno úplně nové a vysoce moderní vinařství, které dostalo jméno Pago Casa Gran. Celá usedlost je tvořena 100 Ha půdy, z čehož 50 ha jsou vinice. Tyto leží v nadmořské výšce okolo 530 metrů nad hladinou moře a dělí se na dvě části, Casa Gran a Alet de la Ampolla. Obě tyto části vinic leží v údolí zvaném "Las Alcuzas" , oblast Mogente (Valencie). Půda je zde bud čistě písčitá nebo jílovito vápenitá. Dny teplé a noci chladné. Ideální kombinace pro pěstování révy vinné, ekologicky čisté. Las Alcusaz totiž patří mezi přísně chráněné krajinné oblasti s velmi rozmanitou biodiverzitou.
Vinařství bylo vybudováno tak, aby se veškěrý pohyb vína prováděl samospádem. Nepoužívají se zde žádná čerpadla, ale pomocí mostového jeřábu se přesunují jednotlivé komponenty (vinifikátory, sudy) tak, aby se s vínem zacházelo co nejšetrněji. Ruční sběr a třídění hroznů, spontánní fermentace bez použití přidaných kvasinek, žádné použití přidaných enzymů, prostě co nejmenší intervence při výrobě vína. To jsou základy pro výrobu mimořádně kvalitních vín, která podle apelačního systému ve Španělsku spadají do nejprestižnější kategorie "Vinos de Pago".