Na březích řeky Mino v malém městečku As Neves provincie Pontevedra sídlí Adegas Luz. "Adega" znamená v nářečí gallego vinařství a bylo založeno v roce 1990 a na 4 Ha vinic zde pěstují výhradně odrůdu zvanou ALBARINO. Nicméně od roku 2003 došlo k zásadní změně v myšlení majitele Enriqueho Fernandeze Luz a jeho syna Jose Felixe. Začali se totiž věnovat produkci vín zvané "vinos de autor". Takto označovaná vína jsou limitované a malé šarže, v případě Adegas Luz okolo 20000 lahví. Dalším kritériem je co nejmenší intervence při výrobě vína a mimořádný důraz na kvalitu hroznů. Proto tráví spoustu času na vinici a při zpracování už jen nechávají promlouvat odrůdu "Albarino" jedinečným a osobitým "terroir" oblasti Condado do Tea, která spadá do DO Rias Baixas.

Vinice mají v malých terasách s inklinací až 10° a nejzajímavější je vedení révy, které je na tzv."parrales" což jsou pergoly, které se táhnou ve výšce asi 2 metry nad zemí. To je důležité proto, aby hrozny netrpěly kvůli vysoké vlhkosti a také proto, že ve vyšší výšce jsou vystaveny větší intezitě slunečního svitu a optimálně pak dozrávají. Podnebí má přímořský atlantický charakter, kdy jsou teplé oceánské proudy zdrojem častých srážek mezi 600-1600 mm za rok. Zároven však tyto proudy vytváří teplé a mírné klima s malými rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Průměrná roční teplota je okolo 10 °C. Půda je zde jílovito-písčitá, vápenitá se svrchní částí žuly a břidlice.

ALBARINO : legenda říká, že byla tato réva poprvé vysazena cisterciackými mnichy ve 12 století. Nicméně nejnovější vědecké poznatky uvádějí odrůdu Albarino čistě autoktonní odrůdou oblasti Galície. Je přezdívaná jako "španělský ryzlink" a svým charakterem se nemálo podobá tomu německému. Vyniká aromatickou view site, alkoholem často přesahujícím 13% a výraznými kyselinami.

                                               phoca thumb l dsc 0027

© 2024 spanelskabiovina.cz | by PCsupport.cz s.r.o.